Податки на операції з нерухомістю у 2020 році: нововведення і скільки треба сплатити.

Наприкінці 2019 року у першому читання був прийнятий законопроект № 1210 про внесення змін у Податковий кодекс, який повинен “усунути технічні та логістичні невідповідності у податковому законодавстві”.

Ці зміни полягають в тому, що у 2020 році дохід отриманий фізичною особою, шляхом продажу другого за рахунком об'єкта нерухомості, повинен обкладатися податком в 5%, а при продажу всіх наступних податкова ставка зростає до 18% !!! При цьому, в 2020 році платити податок зобов'язані також продавці і покупці нерухомості!


Який податок повинен сплатити продавець нерухомості?

На кількість і розмір податкової ставки впливає те, як довго житло знаходиться у власності продавця на момент продажу, а саме:

Якщо нерухомість у власності менше 3-х років, то сплачується:

держмито в розмірі 1% від вартості об'єкту позначеної в документах, але сума повинна бути не менше оціночної вартості;

податок на дохід - ставка 5% від вартості об'єкту;

військовий збір - в розмірі 1,5% від вартості нерухомості.

Якщо більше 3-х років, за умови що це перша нерухомість яку ви продаєте протягом календарного року, то доведеться сплатити тільки 1% від вартості об'єкту за документами, але не нижче оціночної вартості.

Крім того, нерезиденту України треба сплатити держмито 1%, ПДФ — 15% і військовий збір — 1,5%.


Який податок потрібно платити покупцеві нерухомості в 2020 році?

У випадку з покупцями все досить просто на перший погляд:

Відрахування в ПФ - 1% від вартості нерухомості;

Збори в Держреєстр на отримання (переоформлення) права власності.


«Підводне каміння» в оновленій системі оподаткування нерухомості

Вся справа в тому, що згідно зі змінами в новому законі № 1210, база оподаткування тепер буде знаходитися під контролем Фонду держмайна, який займався акредитацією посередницьких електронних майданчиків. Фонд також зможе видавати рецензії. Таким чином, якщо при продажу нерухомості власник захоче скористатися послугами оцінки та реєстрації звіту в Єдиній базі, але при цьому на етапі реєстрації отримає відмову, то він також може звернутися до Фонду держмайна для отримання відповідної рецензії.


Звичайно, навряд чи пересічному громадянину, який продає свою квартиру, відмовлять в реєстрації звіту, а ось що стосується продажу великих об'єктів нерухомості, то їх власники зможуть скористатися цим нововведенням і корупційним шляхом отримати рецензію в Фонді держмайна. Звичайно, все залежить від людей на місцях і дати повноцінний аналіз можна лише після того як нововведення покажуть себе в дії з часом.


Крім того, можливо виростуть індикативні показники ціни за квадратний метр, з огляду на те що в кодексі досить розпливчасто розписаний пункт «відповідність ринковими цінами».


Також, будь-яку угоду про купівлю нерухомості потрібно завіряти у нотаріуса, але попередньо необхідно заплатити податки з боку покупця, включаючи 1% в пенсійний фонд, який платити не обов'язково, якщо ви купуєте нерухомість вперше. Але справа в тому, що органи Пенсійного фонду не видають документ про те що ви купуєте нерухомість вперше і цей 1% від вартості в будь-якому випадку доведеться заплатити, адже нотаріус не підпише угоду. Щоб повернути гроші назад, досить після оплати внеску просто подати позов до адміністративного суду про його повернення і з великою ймовірністю отримати позитивну відповідь.


Питання оплати держмита покупцем так і залишився договірним, крім випадків з:


  • інвалідами 1,2 груп, ВВВ;

  • ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС - 1,2 груп.


Вони звільнені від сплати держмита!

© 2020 Партнер Рівне Нерухомість